INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Walenty Aleksander Kalinowski h. Kalinowa  

 
 
2 poł. XIV w. - 1620
Biogram został opublikowany w latach 1964-1965 w XI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kalinowski Walenty Aleksander h. Kalinowa (zm. 1620), starosta bracławski, generalny starosta podolski. Był synem Marcina i Zofii Sieciechówny. O jego wczesnej młodości nie wiadomo nic bliższego. W r. 1605 był już starostą bracławskim i winnickim, a w r. 1606 zwinogrodzkim. Pod Guzów (6 VII 1607) przyprowadził królowi podobno 1500 ludzi i walcząc z rokoszanami został ranny. To zdecydowane oświadczenie się po stronie króla stało się, jak się zdaje, podstawą jego późniejszej kariery. Tak więc król przyznał mu prawo pobierania podymnego z całego województwa bracławskiego na swój użytek, poza tym w r. 1609 przyznał mu obszerne, ponad 1000 km2 liczące, puste uroczysko, zwane Humań, w woj. bracławskim. Tereny te po sprowadzeniu osadników i zagospodarowaniu przez K-ego stały się podstawą materialnej potęgi rodu. Toteż K-ego stać było, aby odbudować własnym kosztem spalony w Winnicy zamek i utrzymywać dość liczne prywatne wojsko. Oddział jego brał udział w wyprawie moskiewskiej w l. 1609–11. W r. 1612 K. na czele 400 jazdy i 200 piechoty przyłączył się do wojsk prowadzonych przez T. Zamoyskiego i wspólnie z nimi walczył przeciw Tatarom łupiącym kresy. W t. r. brał udział w rokowaniach pokojowych z Tomszą pod Brahą. W r. 1613 jako regimentarz zastępujący hetmana S. Żółkiewskiego bronił kresów przed Tatarami. W r. 1614 został generalnym starostą podolskim oraz otrzymał starostwa: kamienieckie i latyczowskie. W r. 1617 był z oddziałami swymi pod Jarugą i potem brał udział w rokowaniach z Kozakami pod Starą Olszanką. W r. 1619 był komisarzem w rokowaniach z Kozakami nad Rastawicą. W r. 1620 wyruszył razem z Żółkiewskim na wyprawę wołoską. Po nierozstrzygniętej bitwie pod Cecora razem z paru magnatami opuścił obóz polski i w czasie odwrotu, prawdopodobnie przy przeprawie przez Prut, zginął.

Szybka kariera K-ego budziła niechęć ku niemu w kołach szlacheckich. Nieznany współczesny paszkwilant nazywa go «woskobojnikiem» i pomawia o stosunki z cudzymi żonami. S. Maskiewicz nazywa go człowiekiem «wielkiej presumpcyjej i wysokiego animuszu» i, jak się zdaje niesłusznie, pomawia go o tchórzostwo. Jego ucieczka z pola walki była przypuszczalnie wywołana nie tchórzostwem, ale sporami z Żółkiewskim. Żonaty z Elżbietą z Komorowa Strusiówną, kasztelanką halicką, miał z nią 3 córki oraz synów: Adama, Jerzego i Marcina.

 

Boniecki; Uruski; – Łoziński W., Prawem i lewem, Wyd. 5., Kr. 1957; Prochaska A., Hetman Stanisław Żółkiewski, W. 1927; Schmitt H., Rokosz Zebrzydowskiego, Lw. 1858 s. 527; Suwara F., Przyczyny I skutki klęski cecorskiej 1620 r., Kr. 1930; Żurkowski S., Żywot Tomasza Zamojskiego, Lw. 1860 s. 17, 22, 382; – Kronika Pawła Piaseckiego biskupa przemyślskiego, Wyd. J. Bartoszewicz, Kr. 1870 s. 211, 283; Niemcewicz J. U., Dzieje panowania Zygmunta III…, W. 1819 III; Pamiętniki Maskiewiczów, Wr. 1961; Vol. leg., II 1669, III 189, 277; Źródła Dziej., V (Lustracje królewszczyzn ziem ruskich); Żółkiewski S., Pisma, Wyd. A. Bielowski, Lw. 1861.

Władysław Czapliński

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.